
- 19.06.2025
- Kasvatus ja koulutus, Vapaa-aika ja matkailu, Nuoret, Juvan kirjasto, Juvan kunta
Gottlund-viikko - Kulttuuria koko kansalle – Juva juhlistaa perintöään runouden ja luonnon voimalla 30.6.-6.7.
Juvalla järjestettävä Gottlund-viikko tarjoaa kesän kulttuuripitoisimman kohtaamispaikan! 30.6.–6.7. toteutettava tapahtumaviikko on kunnianosoitus C.A. Gottlundin kulttuuriperinnölle ja Juvan ainutlaatuiselle maisemalle, yhdistäen kansanperinteen, taiteen, historian ja luonnon.
Viikon tapahtumat kuljettavat kansanmusiikista runokurssiin ja valokuvakilpailusta metsäkirkkoon. Tavoitteena on edistää tasavertaisia mahdollisuuksia kulttuurin kokemiseen, tarjoten ohjelmaa kaikenikäisille, myös maksuttomana. Viikon käynnistää maanantaina luennon ja konsertin ilta, jossa esiin nousee suomalainen kansanparannusperinne.
Avausilta 30.6. : Loitsuja, luonnon nostatusta ja kansanmusiikin voimaa
Maanantaina 30.6. klo 17.30 folkloristi ja Helsingin yliopiston tutkijatohtori FT Siria Kohonen johdattaa yleisön matkalle 1800-luvun ja 1900-luvun alun itäsuomalaiseen parannusperinteeseen otsikolla "Luonnon nostatus ja loitsut historiallisessa kansanparannusperinteessä". Luennolla avataan, miten loitsuihin ja luonnon nostattamiseen perustuva tietäjyys kytkeytyi sairauksien hoitoon osana yhteisön rituaalista arkea.
Illan musiikillisesta tunnelmasta vastaa klo 19 alkaen joensuulainen kansanmusiikkiyhtye Hurja Halla, jonka konsertti vie kuulijan äänimatkalle itäsuomalaiseen metsään ja myyttisiin maisemiin. Yhtyeen musiikki ammentaa Pohjois-Karjalan ja Savon loitsurunojen maailmasta, joita käsitellään sävelkielellä, joka yhdistää perinteen ja nykyilmaisun.
Konsertissa kuullaan niin laulettuja kuin instrumentaalisia kappaleita, ja käytössä ovat harvinaisemmat perinnesoittimet kuten munniharppu, pitkähuilu ja puusarvi. Yhtye myös esittelee yleisölle instrumenttejaan ja avaa musiikkinsa taustoja. Hurja Halla on esiintynyt lukuisilla festivaaleilla Suomessa ja ulkomailla, ja yhtyeen esikoislevy "Riitti" (2022) sai radiosoittoa ympäri Eurooppaa. Juvalla kuultavassa konsertissa yhtye esittää pääosin tuoreen albuminsa Surma hiihti ohjelmistoa.
Yhtyeessä soittavat:
• Liisa Haapanen – sello, munniharppu, laulu
• Janne Ojajärvi – pitkähuilut, puusarvi, munniharput, huuliharput, tinapillit, laulu
• Eve Pietarinen – perkussiot, laulu
Konsertti toteutetaan osana Kulttuuri Itää -kiertuetta, jonka mahdollistaa Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama kehittämistehtävä. Tapahtuma on yleisölle maksuton.
- Tämän viikon aikana Juva näyttää, mitä juuret ja yhteisö voivat parhaimmillaan synnyttää. Avajaisilta kiteyttää, miten mennyt ja nykyinen hengittävät samaa metsän rytmiä, kuvailee kirjasto- ja kulttuurikoordinaattori Johanna Kuusisto.
Tiistai 1.7. – Museoalueen avoimet ovet - koko perheen tapahtuma
Koko perheen kulttuurielämys rakentuu 1.7. klo 11–17, kun Juvan museoalue avaa ovensa maksutta yleisölle osana Gottlund-viikkoa. Avoimien ovien päivän aikana museon näyttelyihin voi tutustua omaan tahtiin, mutta alueella on erityisesti lapsille ja perheille sopivaa ohjelmaa.
Perheen pienimmille iloa tarjoavat Lastenkulttuurikeskus Verson Green screen -piste, jossa valokuvaaja Sigrid Munnukka ikuistaa kävijöitä kiehtoviin yhdistelmäkuviin menneestä ja nykyhetkestä. Kuvautettavana voi valita taustakseen esimerkiksi vanhan Juvantien tai Partalan kartanon – lopputulos on ainutlaatuinen matkamuisto historiallisesta seikkailusta.
Lapsille riittää myös jännitystä, kun Hilma Haepaken perinneonnenpyörä pyörähtää klo 11–15 ja lapset voivat antaa nimen museossa asuvalla nukelle. Osana näyttelyä on myös Xamkin peliopiskelijoiden tuottama peli ”Vuosi Kuninkaankartanossa”. Museon pihapiirissä on paikalla Juvan Karjalaisten lettukahvila.
Päivän aikana museolla voi tavata myös näyttelyiden rakentajat Kirsi Vertaisen ja Kirsi Talvelan ja taitelijatapaamisessa Hanna Rädyn, sekä kurkistaa elämään 1700-luvun Juvalla Simo Purhosen luennolla Puustellien pitäjä - elämää Juvan sotilasvirkataloissa 1700-luvulla klo 14. Myös Juvan karjalaiset ovat Karjalaisten museossa kertomassa tarinoita.
Keskiviikkona klo 14.00 sukelletaan Juvan luontomaisemien hiljaiseen kauneuteen Pattoin luontopolulla, kun kokenut opas Tuula Issakainen johdattaa osallistujat maisemaan, jossa vanhat metsäpolut ja kulttuuriperintö risteävät. Retken aikana pysähdytään Aaron laavulle kahveille, joissa voi jakaa ajatuksia ja hengähtää luonnon keskellä. Retki on maksuton. Lähtö tapahtuu osoitteesta Pattointie 62, ja paikat tulee varata 30.6. mennessä numerosta 050 345 3324.
Torstai 3.7. – Yhteislaulua ja kesän kepeyttä Gottlundin kesälauluissa
Torstai-iltapäivänä klo 15.00 kokoonnutaan Gottlundintuvan pihapiiriin yhteislaulutilaisuuteen. Juvalainen musiikinharrastaja Rauni Tietäväinen laulattaa yleisöä tuttujen kesäsävelten ja kotiseudun lauluperinteen säestyksellä. Tilaisuudessa on tarjolla kahvia ja tuoreita leivonnaisia, joista huolehtivat Juvan Maa- ja kotitalousnaiset. Gottlundintupa, Lukkarintie 1.
Perjantai 4.7. – Sanojen voimaa ja kuvia, jotka kertovat tarinoita
Päivän käynnistää klo 12.00–13.45 runokurssi, jonka ohjaa kokenut runoilija ja kirjallisuuden moniottelija Tommi Parkko. Kurssilla syvennytään omien tekstien kirjoittamiseen, rytmiin ja runokielen ilmaisuvoimaan. Osallistujamäärä on rajoitettu, ja ilmoittautumiset otetaan vastaan 3.7. saakka.
Klo 14.00 Partalan kartanossa julkistetaan Gottlund-runokilpailun tulokset. Voittajarunot esitetään yleisölle, ja kilpailun parhaimmisto palkitaan. Tapahtumassa on tarjolla myös kahvit.
Illalla klo 17.00 siirrytään Galleria Kuninkaankartanoon, jossa jaetaan Gottlund-valokuvakilpailun palkinnot ja esillä ovat finalistiteokset teemasta valo.
Gottlund-viikon ohjelma 30.6.–6.7.2025:
MA 30.6.
17.30 Luento: FT Siria Kohonen – Luonnon nostatus ja loitsut historiallisessa kansanparannusperinteessä
18.30 Kahvitarjoilu: Partalan kahvio
19.00 Konsertti: Hurja Halla – Kulttuuri Itää -kiertue
Partala, Huttulantie 1b
TI 1.7.
11–17 Avoimet ovet museolla: näyttelyt, lettukahvila, taiteilijatapaamisia, Green screen -kuvauspiste, Hilema Haepakan perinneonnenpyörä, nimikilpailu.
14.00 Luento: Simo Purhonen – Juvan sotilasvirkatalojen historia
Paikka: Huttulantie 1a
KE 2.7.
14.00 Luontoretki Pattoin polulla, opas: Tuula Issakainen, retkikahvit laavulla
Lähtö: Pattointie 62 (ilmoittautuminen 30.6. mennessä)
TO 3.7. klo 15.00 Gottlundin kesälaulut – yhteislaulua, kahvia ja pullaa, Rauni Tietäväinen laulattaa. Gottlundintupa, Lukkarintie 1
PE 4.7.
12.00–13.45 Runokurssi, ohjaaja: Tommi Parkko (ilmoittautuminen 3.7. mennessä)
14.00 Gottlund-runokilpailun palkintojenjako, voittajarunojen lausunta
17.00 Valokuvakilpailun palkintojenjako
Partalan kartano & Galleria Kuninkaankartano
LA 5.7.
11.00 Martti Talvela -näyttelyn opastus, Kirsi Talvela. Juvan museo, Huttulantie 1a
SU 6.7.
13.00 Metsäkirkko Pattoin luonnon keskellä – Juvan seurakunta ja kotiseutuyhdistys
Koko viikon ajan:
Gottlundin tupa avoinna ti–la klo 11–15, Lukkarintie 1
Runoniitty: 2024 runokilpailun finalistit esillä tuvan niityllä
Juvan museo ti–la klo 11–17, Huttulantie 1a
Pattoin perintötalo ke-su 11–17, Pattointie 62
Lisätietoja:
Johanna Kuusisto, kirjasto- ja kulttuurikoordinaattori
johanna.kuusisto@juva.fi, p. 040 013 6176